Prejsť na navigáciu ETP MB /Aktuality /Pozor na rozšírujúci sa vandalizmus a krádeže

Pozor na rozšírujúci sa vandalizmus a krádeže

Panelákový vandalizmus …

Vandalizmus a krádeže sa opätovne vo väčšej miere rozširujú v bytových domoch a stávajú sa tak nepríjemným fenoménom pri pokojnom užívaní bytov a NP v spravovaných nehnuteľnostiach. Páchateľov je často nemožné pri činoch prichytiť, nie to ešte adekvátne potrestať, preto si dovoľujeme vyzvať aj vlastníkov bytov a nebytových priestorov, aby sa správali k spoločnému majetku a spoločným veciam v konkrétnom dome tak aby, síce nevedome, sa nestali tiež pasívnymi spolupáchateľmi. Opakovane sme sa stali svedkami ako určitou pohodlnosťou, roztržitosťou, nepozornosťou je možné uľahčiť potencionálnym zlodejom a asociálom páchanie trestnej činnosti priamo vo vlastnom bytovom dome.

Napríklad domový diaľkový vrátnik často otvárame takmer každému návštevníkovi, čo je častá príčina krádeží, prípadne DEK magnetické kľúče, či diaľkové ovládania sú v rukách nevlastníkov alebo vstupné dvere ostávajú často neuzamknuté. Prevencia?

  • otvárajte iba osobám ktoré 100 % poznáte. Ideálne je návštevu pri vchodovej bráne domu osobne vyzdvihnúť a pri odchode rovnako osobne odprevadiť. Zdá sa to extrémne namáhavé? Nemusíme, ale práve s návštevami často vstúpia do paneláku aj osoby s nie najčistejšími úmyslami.
  • buďte zdravo drzí. Neznámi návštevník, žiada aby sme ho vpustili do domu, že ide k Balážovcom na piate? Zrozumiteľne mu oznámte nech ho teda dnu vpustia Balážovci a nech to nežiada od Vás.
  • v blízkosti vchodu paneláku sa pohybuje neznáma osoba ? Nebuďte ustráchaní pohybuje sa aj po Vašom vlastníctve a na otázke typu koho hľadáte, čo tu robíte nevidíme nič nevhodné.
  • vždy dôkladne prekontrolujte či je vchodová brána zamknutá a či sa dá bez problémov zamknúť. Ak nie obratom to oznámte správcovi domu, nech promptne zabezpečí nápravu
  • Nevpúšťajte kolportérov inzertných novín a reklamných tlačovín do spoločných častí domu. Nielen, že často sa tieto propagačné materiály povaľujú po chodbe, ale práve s kolportérmi opäť vstupujú do domu aj neznáme osoby. Poverte správcu domu, aby dal pre Váš dom vyrobiť malú železnú skriňu resp. rozmernú železnú schránku umiestnite ju na vhodnom mieste pred vstupným vchodom a tam nech vkladajú kolportéri reklamné spravodaje. Kto má o ne záujem, vie kde ich hľadať.
  • DEK magnetické kľúče a diaľkové ovládania používajte iba v potrebnom množstve a vždy dobre zvážte komu tieto zariadenia zveríte

Sme presvedčení, že dodržiavanie spomenutých zásad môže významne prispieť k zníženiu prípadných krádeží a iných prejavov vandalizmu. Problém vandalizmu a krádeží v bytových domoch je v súčasnosti taký závažný, že v našej spoločnosti sme vlastníkom domov vypracovali a súčasne navrhli zavedenie domových poriadkov. Pýtajte si ich od našich poverených správcov domov. Domové poriadky samozrejme nie sú všeliek, ale vrátia do bytových domov spoločné pravidlá organizácie života v dome a nastavia v ňom minimálne bezpečnostné štandardy.

    Späť na Aktuality
Chcete dostávať pravidelné informácie?
Prihláste sa do nášho newslettera ETP
Odborník je človek, ktorý vo veľmi malej oblasti urobil všetky chyby, ktorých sa je možné dopustiť. – Niels Bohr
2024 © ETP Management budov, s.r.o.
Tvorba web stránok a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.